Alçının Yararları

İnşaat sektörünün birçok alanında kullanılan alçı için öncelikle yangından korumada oldukça başarılı bir malzemedir. İçinde su taşıyan alçı herhangi bir yangın esnasında içinde bulunan suyu atar ve bunun yanında ortamdan sıvı çeker. 1766 yılında Londra’da çıkan bir yangın sonucu yapılan tetkiklerden sonra alçının yangından koruma özelliği ortaya çıkarılmış ve bu andan sonra Avrupa ülkelerinin birçoğunda kullanılması zorunlu kılınmıştır.

Yapılan araştırmalar sonucu alçının diğer yararları arasında enerji tasarrufu sağladığı tespit edilmiştir. Diğer inşaat malzemelerine göre üretiminde oldukça az bir enerji kullanılan alçının enerji tasarrufu yaptığı 1 ton tuğla üretimi ile kolayca karşılaştırılabilmektedir. 1 ton alçı üretimi için 30 litre fuel-oil yakıtı gerekirken, bu oran 1 ton tuğla üretiminde yaklaşık 2 katına çıkmaktadır.Alçının çevreye karşı duyarlı bir inşaat malzeme olduğu ise kanıtlanmış gerçekler arasındadır. Alçının dışındaki birçok inşaat malzemesi, yapımında oldukça fazla doğal ürünün bir araya gelmesi ile oluşmaktadır. Yani alçı dışında üretimi yapılan malzemeler doğada ki doğal hammaddenin yok olmasını sağlarken, bu durum alçıda asgari seviyede tutulmaktadır.

Bunların yanında alçı malzemesi diğer inşaat ürünlerine göre hafif bir yapıdadır. Bu nedenle alçı kullanılan inşalarda yapıya bindirilen yük hafiflemiş olurken, bu durum ülke ekonomisi içinde büyük avantaj sağlamaktadır. Ayrıca alçı cilt dostu olmasının yanında kanserojen madde de içermemektedir.

Diğer yandan alçının doğal bir klima olduğu da başka bir özelliğidir. Üzerindeki gözenekleri ortama herhangi bir ısı verildiğinde bu ısıyı hemen çekmekte ve ortamın bir an önce ısınmasını sağlamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir