Beton Nasıl Yapılır?

Betonun yapı taşları agrega, kum, çakıl ve kırma taştır. Türk standartlarına göre 4000 mm elek aralıklarından aşağı düşen agregaya ince agrega, aşağı düşmeyip üst kısımda kalanlara ise kalın agrega denmektedir. Çimentolu su tarafından oluşturulan çimento hamuru beton içerisinde yer alan agrega taneleri arasında bağlayıcı bir görev üstlenmektedir. Çimento, su ve ince agregaların oluşumundan meydana gelen yapıya harç denilmektedir. Çimento içerikli su başlangıç olarak plastik bir malzeme özelliği gösterirken, çimento ve su arasında başlayan kimyasal reaksiyonlar sonucu zamanla plastik özelliğini kaybetmektedir. Ortalama birkaç saat sonra çimento hamuru donmaya ve daha sonra da oldukça sert bir hale gelmektedir. Bu şekilde oluşturulan malzeme her türlü kalıp içine konarak istenilen beton şekli yaratılabilmektedir.Betonlar iki çeşit olarak karşımıza çıkar. İlk taze beton diğeri ise sert beton olarak adlandırılmaktadır. Taze beton içeriğinde hala plastik özellik bulunan yapılardır. Sert beton ise bunun tam tersi olarak plastik özelliğini tamamen kaybetmiş ve katışlaşmada son halini almış bir yapı olmaktadır.

Betonun bazı avantajları bilinmektedir. Bunlardan ilki plastik özelliği bulunduğu anda yani taze beton olduğu anda istenilen şekil verilebilmesidir. Herhangi bir merkezde önceden kalıplar halinde üretilerek diğer yapılarda kolayca yerleşime hazır halde bulunabilmesi de diğer avantajları arasındadır. Ayrıca plastik özellikteki beton, pompa halinde istenilen yere taşınabilmektedir. Ser hale gelmiş beton yüksek basınca dayanıklı olması yanında, çelik donatılar için oldukça başarılı bir aderans görevi görmektedir.

Avantajları yanında bazı dezavantajları da bulunan beton, sert hale geldiğinde çekim dayanımı olarak düşük bir seviye gösteren malzemedir. Ayrıca sert hale gelen beton gevrek özelliği de gösterebilmektedir. Hacim değişikliğine uğrayabildiği gibi ağır yükler altında deformasyon oluşumu da olabilmektedir. Son olarak ise geçirimsizlik oranı yüksek seviyelerde bulunmamaktadır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir