Alçının Yararları

İnşaat sektörünün birçok alanında kullanılan alçı için öncelikle yangından korumada oldukça başarılı bir malzemedir. İçinde su taşıyan alçı herhangi bir yangın esnasında içinde bulunan suyu atar ve bunun yanında ortamdan sıvı çeker. 1766 yılında Londra’da çıkan bir yangın sonucu yapılan tetkiklerden sonra alçının yangından koruma özelliği ortaya çıkarılmış ve bu andan sonra Avrupa ülkelerinin birçoğunda kullanılması zorunlu kılınmıştır.

KONUNUN TAMAMI  

inşaat malzemeleri - alçıpan nedir - alçıpan - nalbur malzmeleri nelerdir - inşaat ürünleri - inşaat - nalbur nedir - alçının yararları - inşaat yararları - Nalburiye malzemesi nelerdir

Derz Dolgu ile Mutfağınızı Yenilemek

Mutfağınızdan şikayetçi misiniz? Kullanıma bağlı olarak bir süre sonra fayansların arasında oluşan boşluklar ya da banko kenarında kırılmalar mı söz konusu? Öyleyse bu yazımızda anlatacağımız derz dolgu yöntemi ile sorununuzu giderebilir ve “derz dolgu nasıl yapılır” sorusuna cevap bulabilirsiniz.

Öncelikle inşaat malzemeleri satan yerlerde rahatça bulabileceğiniz 1 kg derz alın. Aslında sorununuzu gidermek için aldığınız malzemenin tamamını kullanmanıza gerek yok. Ancak kalan kısmını sonraki ihtiyaçlarda kullanmak üzere saklayabilirsiniz. Zemin eğer farklı bir renkte ise o renge uygun toz boyayı da opsiyonel olarak almanız gerekebilir.Derz dolguyu uygulamak için en iyi vakit gece saatleridir. Çünkü gündüz yapılan bir uygulama sonrası uygulama alanını bir süre kullanamayacaksınız.  Derz dolgu malzemesini hazırlarken derz’i su ile bir kapta azar azar karıştırmanız gerekir. Derz dolgu karışımının hemen donmaması da önemli bir konudur. Düz bir parça yardımıyla (bu kısım sizin yaratıcılığınıza bağlı olmakla birlikte benim tavsiyem spatula)  ile taşların arasına sürdüğünüz harcı düzeltebilir ve yüzeyi düzleştirebilirsiniz. Son aşamada ıslak bir sünger kullanarak zemini temizleyebilirsiniz. Daha sonra yüzeyi kurumaya bırakın ve sabah kalktığınızda herşey ilk günkü gibi.

fayansların derz dolguları nasıl yenilenir - fayanslara derz dolgu nasıl yapılır - İNŞAAT HARCI NASIL HAZIRLANIR - DERJ NASIL ÇEKİLİR - derz nasıl uygulanır - bisküvit tuğla - seramik arası derz dolgusu hazırlanışı - evde derzi dolgu nasıl yaparım - evde derz dolgu yapımı - sika derz

Isı Yalıtım Fiyatları

Isı yalıtım sistemleri bir binanın ısı dengesini koruyarak enerji ve yakıttan tasarruf etme yolunda büyük işler başarmaktadır. Peki bir ısı yalıtım sisteminin ortalama fiyatı ya da kullanıcıya maliyeti ne kadardır?

Oldukça yaygın hale gelen ısı yalıtım sistemleri, genel bir hesaplamaya tabi tutulduğunda bina maliyetinin yüzde 1 ve yüzde oranları arasında değişiklik göstermektedir. Bunun yanında yeni yapılan bir bina düşünüldüğünde ısınma gereçlerinin yeterli büyüklükten fazla olmaması ısınma için gereken maliyeti en başından en aza indirgemektedir. Yani kaloriferli bir bina göz önüne alınırsa kalorifer kazanı olması gereken büyüklükte olacak ve kapsamlı tesisat döşemesi de bu orana göre şekillenecektir. Bunlar düşünülerek bir binaya yalıtım yapıldığında maliyetin ilk baştan düştüğü bariz bir şekilde görülecektir.

boncukkaplama - ısı yalıtımı nekadara maal olur - inşaat malzemeleri - HIRDAVATÇI MALİYET ORANLARI - yalıtım maliyeti - dış yalıtım fiyatları - dış cephe ısı yalıtımı fiyatları - mantolama ne kadara mal olur - ısı yalıtım fiyatları - bina ısı yalıtım sistemleri

Çelik Konstrüksiyon Villalar – Hafif Çelik Villalar

Dünya üzerinde çelik sistemlerin kullanım oranının oldukça yüksek olmasına rağmen yıllardır betonarme yapılarla yaşayan Türkiye’de hafif çelik sistemler oldukça yeni. Şu an çelik konstrüksiyon villaları üreten şirketlerin sayısı yetersiz kalsa da bu tür yapıların avantajları düşünüldüğünde parlak bir geleceğe sahip olacaklarını görebiliriz.

Şu an bu uygulamayı yapan şirketlerin ve bu tip binaları tercih edenlerin sayısı Türkiye’de az ama avantajları düşünüldüğünde geleceği oldukça parlak.

Temel atıldıktan sonra şantiye alanında kurulan çelik kafes sistemi, sistemin duvarlardaki tamamlayıcısı OSB, OSB’yi ise diğer yalıtım malzemeleri destekliyor. Temel iskelet yapısı kurulduktan sonra normal bir eve yapılabilecek her türlü uygulama bu yapılarda da kullanılabiliyor.

Son haliyle geliyor

Son zamanlarda prefabrik yapılarla karıştırılan hafif çelik sistemler birçok yönden bu yapılardan ayrılıyor. Prefabrik yapılar son haliyle kurulacak yere gelirken, hafif çelik sistemler şantiyede vidalamak ve yapıştırmak suretiyle montajlanıyor. Prefabrik evler daha standartken, hafif çelik sistemlerde arzu edilen tasarımlar ortaya çıkabiliyor. Dolayısıyla hafif çelik yapılar, mimari açıdan daha fazla avantajı sağlıyor. Çelik yapıların görünüm açısından da betonerme binalardan herhangi bir farkı bulunmuyor. Ayrıca hafif çelik yapılar hava şartlarına bağlı olmaksızın her iklim koşulunda inşaa edilebiliyor.

temel - betonerme binalar - prefabrik - prefabrik yapılar - çelik konstrüksiyon villalar - hafif çelik evler - hafif çelik konstrüksiyon - celik villalar - Hafif çelik villalar - hafif çelik

Climaphone Politen Köpük Ses Yalıtımı

Ses yalıtımı giderek dünyada ve ülkemizde oldukça önemli bir yere gelmeyi sürdürüyor. ses yalıtımlarını ön plana çıkaran uygulama malzemelerinden biri de sesi büyük oranda engelleyen politen köpük oluyor.

Üretim aşamalarında genel olarak 0.7 mm ve 10 mm arasında değerlerde işleve sunuluyor. Ayrıca bu oranlardan farklı olarak uygulanacak bölgelere bağlı olarak 10 mm ve 60 mm arasında üretilen modelleri de ses yalıtım malzemeleri arasında yer alıyor. Bu kalınlıktaki modeller engelleme yapılacak alanlarda daha etkili bir çözüm sunarken, yapısının elastiki olması nedeniyle şekil verme olanağı bulunuyor. Uygulandığı alanları ki her türlü çizilme, kırılma ya da bozulmalara karşı koruma özelliği gösteriyor. Bunun yanında climaphone köpük politenin laminat parke, şap ve seramik gibi kısımlarda uygulanmasının en önemli nedeni ise ekonomik bir malzeme olarak bilinmesi oluyor.

Sahip olduğu özellikler arasında gözenekler arası kapalı olması ve bu sayede oluşan darbelere karşı büyük oranda direnç göstermesi yer alıyor. Ayrıca climaphone politen köpük yağ ya da su gibi sıvılardan kesinlikle etkilenmiyor. Üretiminde birçok renge yer verilen köpük politenlerde, tercih sebebi öncelikle kolay şekil verilmesi ve ekonomik açıdan uygun bir uygulama gerçekleştirilebilmesi oluyor. Son olarak ise climaphone köpük politen hakkında söyleyebileceğimiz önemli bir özellik ise bina kapsamında oluşan titreşim ve sarsıntıları kolayca emebilmesi ve hissettirmemesi olarak karşımıza çıkıyor.

btm ısı yalıtım - OTOMOBİLDE SES YALITIMI HANGİ MALZEME İLE YAPILIR - ses geçirmeyen duvar taşyünü - araba ses yalıtımı ankara - dynamat fiy - sesin yalıtımı - zemin altı ses yalıtımı forum - SES YALITIM köpük - ses yalıtımı için neler yapılabilir - istanbul nalburcular sitesi