Fayans Döşeme Nasıl Yapılır

Fayans döşeme işlemi hakkında bilgi almak mı istiyorsunuz? O zaman yazımızın devamında bu konu ile ilgili bilgiler bulabilirsiniz.

Öncelikle döşeme işlemine başlamadan önce bazı araç gereç ve ekipmanları bulundurmak zorundasınız. Bunların başında keski, kalebodur kesme makinesi, fayans tokmağı, üstübü ve hazırlanan harç malzemesidir.

Döşeme işlemine geçtiğinizde öncelikle fayans döşenecek yüzeyleri iyice temizleyin. Eğer herhangi bir pürüz varsa iyice yapışmayan harç boşluk yaratacak ve zamanla fayansların düşmesine neden olacaktır. Yüzey temizleme işleminden sonra ise elinize bir fayans alarak hazırladığını harcı fayansın arka kısmı olan mat bölüme iyice yedirin. Harç sürme işlemi tamamlandıktan sonra fayansı yapıştıracağınız yüzeye fayansları sırası ile uygulamaya başlayın. Uygulama sırasında duvar ile kalebodur arasında sıkışmış ve sağlam bir bağlantı olması için kalebodur tokmağı ile kalebodurun parlak yüzeyinden yumuşak vuruşlar yapın. Bu şekilde sıra sıra fayansları döşemeye devam edin.Dik zeminlerde fayansların az bir miktarda olsa kayma olasılığı bulunduğu için her fayans arasına standart kalebodur fugalarından sıkıştırın. Eğimli ya da fayans büyüklüğünden kısa bir yüzeye gelindiğinde kalebodurunuza şekil vermek için kalebodur kesme makinesini kullanın. Hatta bu makine ile kalebodurlarınıza istediğiniz şekli verebileceğiniz bir dipnot olarak kalsın. Fayansları olması gereken şekilde yapıştırdıktan sonra kalebodur aralarındaki fugaları sökün ve daha sonra derz dolgu işlemine geçin.

Ders dolgusunu eğer dik yüzeyde kullanacaksanız fazla sıvı yapmayın. Ancak yatak yüzeyler için sıvı yapmanız sizin yararınıza olacaktır. Daha sonra ise kalebodur aralarına çektiğiniz derz dolgunun biraz kurumasını bekleyin. En son işlem olarak da üstübü malzemesini kullanarak fayans yüzeylerini tamamen silin.

Ve derz dolgusunu fayans üzerinde fazla donmadan silmeyi asla unutmayın.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir